Тефтерчето на един Пътешественик

Афитос – перфектно морско бягство и традиционна гръцка архитектура

Стане ли дума за море, Гърция винаги е добра идея – кристални води, чисти брегове и изобилие от плажове. Наложи ли се да избираме дестинация обаче, същото това голямо разнообразие може да ни постави пред труден избор. Ето защо този пътепис от нашето последно гръцко пътешествие ще бъде подробен гид за една любима за нас нова дестинация – Афитос.

Кога посетихме Афитос?

В началото на септември 2023 южната съседка ни призова и след близо 10-часово пътуване (от Варна) с почивките пристигнахме на първия ръкав на Халкидики – Касандра. Никога не бяхме посещавали точно него и първите впечатления бяха страхотни.

По мое мнение септември е едно от най-хубавото време за почивка – не е толкова пренаселено, не е прекалено голяма жега, но все още всичко работи и климатът е топъл.

Къде се намира Афитос?

Селцето е разположено на източния бряг на полуостров Касандра. Чудесното му разположение нависоко предоставя изглед към залива Торнеос и невероятна гледка към Егейско море и полуостров Ситония (втория ръкав). От друга страна обаче плажът остава в ниското и бих казала далеч за достигане пеша по стръмното в горещите летни дни. Малко повече за плажа след малко.

Афитос е изключително чаровно селце и е прекрасен пример за традиционна гръцка архитектура. Навсякъде изскачат красиви каменни къщи и калдаръмени улички. Едновременно с това възможностите за разходка, вкусна гръцка храна и гледки са навсякъде.

Селцето е малко и се обикаля лесно пеша, което го прави идеално място за хора като нас, които обичат да обикалят. Вечерната разходка по една от най-оживените улички с прекрасна морска гледка бе едно от любимите ми неща. Съчетавайки спокойна и лежерна ваканция изпълнена разходки, гръцки деликатеси и културен живот от една страна, с приятни морски забавления и нощен живот от друга, Афитос се превърна в перфектната дестинация за късна лятна почивка.

Какво да видим в Афитос?

Плавно се насочваме към главния площад в Афитос, където винаги е пълно с хора по всяко време на денонощието. Тук ще надникнем към основните две забележителности. Традиционната гръцка архитектура може да бъде видяна навсякъде в селцето, но тук около площада са концентрирани най-интересните сгради.

Църквата “Свети Димитър”

Църквата “Свети Димитър” е построена през 1858г. вурху руините на ранно-християнска църква отново посветена на Св. Димитър, но разрушена през 1821г. заедно с цялото село. Храмът представлява трикорабна куполна базилика с дървен покрив с вградена камбанария, която е единствената такава на Халкидики. Иконостасът е резбован и изписан с флорални мотиви.

Ежедневено минавахме покрай храма по няколко пъти на ден, но така и не успяхме да влезем вътре, за да разгледаме детайлно. Затова пък надниквахме към него от различни ъгли.

През 1984г. година църквата е обявена за паметник на културата и несъмнено нейния облик допринася още повече за автентичния облик на старинното селце.

Фолклорният музей

Още една знакова сграда в Афитос носеща духа и показваща архитектурата на селището е фоклорният музей. Той се помещава в традиционна сграда паметник на културата от 1889г. Лесно ще го познаете по розовия втори етаж и симпатичната синя входна вратичка.

Музеят се състои от няколко етажа и отделни помещения, в които са изложени битови съдове, селскостопански сечива, земеделски инструменти и оръдия на труда, грънчарски експонати, като занаят с дългогодишна традиция тук. На горния етаж е представено традиционно обзавеждане и облекло, като експозицията е изключително богата. В музея се помещава и местната библиотека.

Работното време на музея е в периода 19.00 – 23.00 часа, когато всички са се завърнали от плажа и уличките са оживени с готови за късни забавления пътешественици. Входната такса бе 2 евро на човек. Не подминавайте музея и църквата, за да се потопите в историята и културата на Афитос.

Панорамната площадка

Тръгнахме нагоре по една от чаровните улички вляво от църквата “Свети Димитър”, любувахме се на къщичките и площада отвисоко и решихме да стигнем до края й. За наша най-голяма изненада се озовахме на невероятна панорамна площадка, която всъщност си е много добре обозначена дори и в Google Maps. Вятърът за малко да ни издуха, но нямаше как да не постоим тук и просто да съзерцаваме любимото синьо. Точно за това синьо дойдохме! Оставям тук точните координати – Koutsomilos panorama view.

🍦 Бонус: Сладоледът със зехтин

Някъде измежду узото, гръцките салати, дзадзикито и вкусната морска храна, които несъмнено са част от менюто на всеки пътешественик тук, искам да ви разкажа и за нещо по-нестандартно, бих казала дори забележително.

Като истински ценители на зехтина и маслините, нямаше как да не опитаме всеизвестния за полуостров Касандра сладолед със зехтин. Kassandra Olive Oil Ice Cream Shop ни посрещна в китното си дворче с две работливи пчелички и изобилие от вкусове. На пръв поглед комбинацията може да ви звучи странно, но вкусът е наистина уникален и сладоледът е направен от ранна реколта, екстра върджин зехтин.

Изборът е богат, но моят личен фаворит тук е сладоледът със смокиня. Ако сте в Афитос, не пропускайте да опитате задължително!

Плажът на Афитос

Не бих включила плажът на Афитос като забележително място, но ще споделя няколко важни неща, за да прецените сами дали ще ви допадне.

Както по-горе споменах, плажът остава в ниското и за предпочитане е да се отиде с кола. Паркингът е в непосредствена близост до плажа, а самата плажна ивица е тясна и дълга. Аква обувките тук са задължителни – запомнете без боси крачета! Водата бе чиста, така и не видяхме морски таралежи, но има много камъни, като ако носите аква обувки, не е проблем. Местните ни посъветваха да изберем лявата част на плажа, където има по-малко камъни и добри плажни заведения. Обядвахме в REEF Seafood Restaurant и останахме доволни само от заведението. Свободната зона бе доста малка и пълна с хора.

Останете до края, за да ви разкажа за още едно забележително място недалеч от Афитос.

Къде отседнахме?

По препоръка от приятели отседнахме в Sea View Apollo Apartments & Studios и останахме изключително доволни. Локацията е чудесна – намира се съвсем близо до централната част и заведенията, а гледката от терасата е неповторима.

Стаите бяха просторни и уютни, а домакините много мили и гостоприемни. На тръгване ни подариха малки бурканчета зехтин, а като си поприказвахме малко повече с тях, се оказа че сами си го произвеждат и нямаше как да не си поръчаме още, в комбинация с няколко вида маслини отново по тяхна препоръка.

Къде хапвахме (и пийвахме)?

Тук списъкът е наистина дълъг. Ще разделя местата на два вида – такива за закуска/леко хапване и ресторанти с добра кухня.

В първата категория попадат две заведения. Започвам с любимата ни пекарна, която посещавахме редовно – Lemonis Bakery. Изобилие от солени и сладки закуски, вкусни десерти, свежи напитки и сладолед. Второто подобно местенце пък ни очарова с локацията и гледката си – All Day Bar Orizontas. Тук освен на сутрешното кафе и следобедните напитки, се насладихме на богати и разнообразни закуски – палачинки, кроасани, омлети, йогурт и какво ли още не. Всичко това с тази прекрасна панорама.

Да преминем към втората категория. Като любители на морската храна, подбирахме заведенията според отзивите, визията и разумните цени. Първата вечер може да наречем опознавателна, но от втората натам си набелязахме ресторантите, които искаме да посетим и всяка вечер акустирахме на различно място с различно морско меню. Спокойно мога да кажа, че уцелвахме в избора си и това е само малка част от кулинарното пътешествие на нашата компания.

Ако все още сте тук след тези кадри, оставям бързи връзки само към заведенията, които ни впечатлиха:
Ta Mpakaliarakia Tou Peirati – вкусна морска храна и балкански ритми (не само гръцки); може би собственикът беше сърбин, та имаше много настроение; масите са разположени доста близко, но някак си атмосферата на заведението те предразполага за прекрасна гръцка вечер
To Palio Rementzo – една идея по-изискана обстановка; намиращо се леко в страни от главната улица; храната и виното бяха превъзходни и това заведение се превърна в моят личен фаворит
Pera – освен заради морски специалитети, избрахме това място и заради музиката на живо (само през уикенда); тук опитахме по нестандартни морски деликатеси и всичко ни допадна
Mpogiata – ако искате да вечеряте на главния площад, мястото е подходящо; приятно малко заведение намиращо встрани от църквата; храната беше добра, а през уикенда също звучи традиционна музика на живо.

Финално ви споделям две предложения за след вечеря, ако решите да разпуснете с коктейл в ръка. Това се превърна в традиция за нашата компания:
Αφυταίων AGORA Koozina bar – намира се точно на главния площад и трябва да седнете поне веднъж, за да усетите атмосферата на нощен Афитос; за коктейлите определено има даваме 10/10
Fréar Afytos – тук изобщо не бяхме планирали да се отбиваме, но някак си живата музика ни привлече като магнит и нямаше как да не изпием по едно питие

Посиди и пясъчният нос

Както обещах, за финал ви споделям една много любопитна забележителност, недалеч от Афитос. Това е Посиди и пясъчният нос или иначе казано – уникално и очарователно творение на природата.

Посиди е град и плаж на западното крайбрежие на полуостров Касандра, само на 30 мин. път с кола от Афитос. По-интересното и по-известното тук е пясъчният нос разпростиращ се няколко стотин метра навътре в морето. Погледнато от птичи поглед е нещо наистина уникално!

Източник на следващия кадър с пясъчния нос отвисоко: https://www.rentacarpotos.gr/

Плажната ивица е много голяма и дива. През повечето време тук е ветровито, но може да се плажува от двете страни на носа. Страната за плажуване се избира спрямо посоката на вятъра, където вълните са по-малки. Формата на самия нос се променя в зависимост от нивото на морето и вятъра. В основата на носа може да забележите фотогеничен стар фар. При спокойно време безкрайното синьо наоколо е наистина хипнотизиращо.

С две ръце и две крачета препоръчвам разходка до самия връх на пясъчната ивица. Слънцето ще ви напече, но такъв природен феномен не е за изпускане. Ако сте посещавали друго подобно място, ще се радвам да ми напишете повече за него в коментар.

Финални думи

Намираме се на финала на този подробен гид за Афитос. Надявам се да ви е било полезно и интересно всичко, което споделих до тук. Кое ви допадна най-много? С радост ще отговоря на всички ваши въпроси, а в случай, че решите да посетите селцето, чакам с нетърпение вашите снимки.

За всички, които са били вече тук, пропускам ли нещо и бихте ли се върнали отново на почивка в Афитос?

До нови морски (и не само) срещи и слънчеви поздрави от нас! Оттегляме се за кратко, защото вече планираме следващото гръцко приключение. 🌊

Благодарим ви, че споделяте този пътепис с приятелите си! Можете да помогнете повече хора да преоткриват страстта към пътешествията и да се вдъхновяват от тях. В края на страницата може да се абонирате за моя email бюлетин, за да не пропускате още нови пътеписи.

2 коментараLeave a comment

  • Преди две лета от Неа Плагия отидохме в Афитос. Много ни хареса, макар само за два часа. Защото Плагията си беше почти разочарование. Поздрави!

Вашият коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *