Скрито сред живописните хълмове на Родопите, село Стойките е място, където традицията и природата се преплитат в уникална хармония. Това малко родопско село не е просто точка на картата, а културен център, който пази и предава вековни традиции. Ще си призная, че до скоро не бях чувала за селото, докато не дойде момента да планирам последното ни пътешествие из Родопите. Исках да набележа какво точно да посетим и изключително много се радвам, че точно това село изникна на пътя ни в правилния момент, за да мога днес да разкажа повече за него.
Съдържание:
За селото
Село Стойките се намира в сърцето на Родопите, само на 15км от град Смолян и 7км от зимния скикурорт Пампорово. Разположено е на 1400м надморска височина и до него се стига по живописни планински пътища със стръмни завои. Селото е оформено от 6 махали познати сред местните с имената Гращица, Кайковска, Долното Стойки, Мършавото, Глуховска и Водата. Тук, сред величествените върхове и свежия планински въздух, всеки може да се потопи в автентичния дух на Родопите и да почувства от първо лице силата на българските традиции.
Любопитен факт е, че в землището на село Стойките е открит бронзов медал от Първите олимпийски игри, проведени в Атина през 1896г., който според историци принадлежи на местен жител борец. Още едно доказателство, че Родопа планина винаги е раждала силни и смели мъже!
Легенда за името на селото
Според местна легенда вдовица на име Стойка живяла в този край и оставила след себе си две дъщери, които предали името на баба си на своите дъщери. Ергените от околните села често посещавали селото, за да се полюбуват на красотата и добротата на момите. Техните благи души оставили отпечатък във всеки един елемент от природата наоколо. Красотата на братовчедките Стойки все още витае в полъха на вятъра и песните за тях се носели далеч извън селото. Първото документирано споменаване на село Стойките е от 1706 г., когато френският изследовател Пол Люка́с, личен лекар на крал Луи XIV, описва това място, впечатлен от неговата чистота и красота.
Музей на гайдата
Единственият интерактивен музей на гайдата се намира в село Стойките. Гайдата ни е особено на сърце, посетихме музея с трепет и останахме възхитени!
Музеят на гайдата отваря врати през 2022г. и експозицията му представя предмети от седемте фолклорни области в България. Събраните експонати са дарени от над сто души от всички фолклорни области, в това число и чужденци, и разказват историята на гайдарското изкуство от началото на XX век до днес.
Всяко кътче на музея предлага възможност за пълно потапяне в магията на традиционния инструмент, като най-впечатляващият експонат е копие на гайдата, чийто звук е записан и изпратен в космоса заедно с песента “Излел е Делю хайдутин” на родопската народна певица Валя Балканска. Тази гайда, изработена от местния майстор Илия Джигошев, е не само символ на родопския дух, но и част от едно космическо пътешествие, което вдъхновява посетителите да погледнат отвъд границите на времето и пространството.
В специално обособена тайна стаичка на музея, всеки гост може да се отправи за миг на вълнуващо космическо приключение. Помещението пресъздава планетариум, където под сиянието на звездното небе звучат автентични космически шумове, сред които се откроява и мелодията на гайда.
В експозицията на музея е отделен специален кът, който пресъздава ателието на местния майстор гайдар.
Сред другите експонати са табло, което показва етапите на изработка на пискуни за гайди и инсталация с висящи пискуни, наподобяваща ДНК, която илюстрира обертоновете в звуковата вълна на гайдите.
На специална стена около лика на Апостол Кисьов, създателя на емблематичния състав “100 каба гайди”, са изписани върху кожа от гайда имената на всички 333-ма гайдари, които на 16-ти Май 2012г. участват в рекорд на Гинес.
*Входният билет е на цени от 6 лв. за възрастни и 3 лв. за деца. Работното време на музея на гайдата е от 10:00 до 12:00 и от 13:00 до 17:00, а понеделник е почивен ден.
И за финал разбира се, всеки може да се пробва да надуе гайдата и да усети сам колко майсторлък е нужен! Иска ли питане дали пробвахме? Ще се радвам да споделите в коментар, дали сте посещавали музея и с какви впечатления останахте.
Национален гайдарски събор “Апостол Кисьов”
Именно на това специално място в Родопите се провежда и Националният гайдарски събор “Апостол Кисьов”. Той носи името на родения в село Стойките Апостол Кисьов, който както по-горе споменах е създателят на гайдарския оркестър “100 каба гайди”. На него се дължи още и възраждането на гайдарската традиция в Родопите.
Националният събор на гайдата има за цел да запази и развие гайдарското изкуство, да популяризира родопската гайда и да насърчи младите изпълнители, предоставяйки им подкрепа и вдъхновение. Празникът се провежда на 29-ти Юни Петровден. Под съпровода на гайда тръгва гайдарско шествие от центъра на селото към местността “Потока”, където е официалното откриване на събора. На празника участват както професионалисти, така и любители музиканти, множество групи от България и чужбина. Родопските поляни се огласят от формации, като „100 каба гайди“, детски гайдарски състав “Апостол Кисьов”, фолклорните групи “Делю Хайдутин”, “Тъпани и гайди”, “Еподай”, “Войводите”, “Николай Хайтов”, “Страхил Войвода” и много други. Част от празника е и школата за гайдаджии-мераклии, където всеки ентусиаст може да запали искрата на гайдарската мелодия в себе си и да получи своите първи стъпки.
Като запален любител на българския фолклор, този събор вече е в списъка ми със задължителни събития за следващата година.
Параклис “Възнесение Господне – Спасовден”
Параклисът “Възнесение Господне – Спасовден” е разположен на края на селото, в посока Смолян, кацнал върху един от безкрайните родопски хълмове. До него се издига още паметник, посветен на жителите на Стойките, загинали в Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война. Мястото е лесно достъпно с кола, а кратката разходка отнема едва 2-3 минути. Впечатляващ метален кръст маркира мястото, от което се откриват зашеметяващи гледки към селото и околните хълмове.
В землището на Стойките има и още 15 параклиса, както и голяма църква на 140 години именувана на Св. Св. Петър и Павел.
Big Swing Stoykite
Знаете ли, че на най-високата люлка в Родопите се намира именно в село Стойките!?
Big Swing Stoykite или люлката за великани, както си я нарекохме ние, е една чудесна нова атракция в планината, която функционира от август миналата година. Вълнуващото приключение в гората ще ви изведе над склоновете на Родопите и ще предложи гледка като никоя друга.
С височина от 10 метра Родопската атракция за приключенци ме залюля над боровите гори на планината и беше повече от страхотно. Първоначално не ми се стори толкова високо, но след като дръпнаха въженцето и “полетях” си казах УААААААУ ЖЕСТОКО!!! Очакванията ми определено бяха надминати!
Big Swing ще бъдат там цяло лято и ви очакват. Люлката е подходяща за малки и големи. Цената на едно спускане е 15лв., като височината може да се регулира и най-мъничките приключенци да бъдат спуснати от по-малка височина. Екипът е изключително любезен и ще се постараят да се насладите максимално на тази емоция. Ще чакаме с нетърпение още такива атракции от тях!
Къде да отседнем?
За да се насладите пълноценно на пътешествието си и да усетите магията на Стойките, в селото и околностите ви очакват уютни къщи за гости, семейни хотели и планински вили, готови да ви посрещнат с топлото си родопско гостоприемство. Независимо дали търсите автентична атмосфера, тишина и спокойствие, или съвременни удобства, Стойките предлага всичко необходимо за едно незабравимо преживяване. Споделям няколко места за настаняване, които са любими на приключенците в района.
- Калиновата къща се намира в центъра на Стойките, носи изцяло духа на Родопите и го предава на своите посетители чрез всеки малък детайл. В нея всяка сутрин може да започва с гледка към планината, от която няма да искате да си тръгнете.
- House Proctor ще ви посрещне с гостроприемство, топлина и уют. Къщата се намира в центъра и предлага просторни апартаменти с гледка към планината. Те са внимателно изпипани до последния детайл, като съчетават модерен интериор с майсторски изработени мебели от естествени материали.
- Хотел Mountain Lake бе нашият избор за това Родопско приключение. Намира се в близост до Смолянските езера и е идеалното място за бягство още малко по-високо в планината, където да се събуждате заредени с енергия и вдъхновени за новия ден.
Какво друго наблизо?
Само на 7км северозападно от село Стойките може да се озовете в друго възхитително Родопско село – Широка Лъка. Обявено за архитектурен и фолклорен резерват, то е известно със своите автентични родопски къщи и богата история.
На още 7 км се намира село Гела – едно от най-старите селища в Родопите, където можете да откриете множество архитектурни и исторически паметници. То е известно още с емблематичното Националното гайдарско надсвирване, което се провежда всяко лято, през първия уикенд на месец август.
Следва нещо и за най-запалените планинари – село Стойките е включено в туристическия маршрут Широка Лъка – връх Св. Елена – Стойките. На около 5 км от селото се намират скалния феномен Главата и Лятната гора.
На 13 км от Стойките се намират Смолянските езера – истински природен рай, сгушен насред Родопите. Тези живописни водоеми, обгърнати от вековни гори, са идеално място за разходка, пикник или просто за релакс сред спокойствието на природата. Разбира се, не пропуснахме да се потопим и сред тяхната прелест.
За финал
На финала на този пътепис, който се превърна в своеобразен гид за село Стойките, искам да изкажа безкрайни благодарности към Калин Иванов, който ми помогна с част от снимковия материал за тази статия. Всички страхотни кадри заснети с дрон са негово дело, а ако решите да посетите Big Swing, ще можете да се запознаете лично и да се заредите с още положителна енергия. Още едни специални благодарности и на г-н Георги Георгиев, който е в основата на създаването на музея на гайдата. Той ни разказа много интересни факти, които няма да намерите никъде другаде. Хората в Родопите винаги са били изключително сърцати и гостоприемни и за пореден път се убеждаваме в това.
До нови срещи, приятели! Ще се радвам да споделите своите впечатления от Стойките. Пожелавам ви тази година магията на Родопите да ви завладее още по-силно, да откриете нови вдъхновения сред величествените хълмове и да носите духа на тази уникална планина в сърцата си дълго след като сте си тръгнали!
Благодарим ви, че споделяте този пътепис с приятелите си! Можете да помогнете повече хора да преоткриват страстта към пътешествията и да се вдъхновяват от тях. В края на страницата може да се абонирате за моя email бюлетин, за да не пропускате още нови пътеписи.